Frankofoniškasis Kauno veidas fotografijose

2019-09-17

VDU Frankofonijos šalių centras nuo 2019 m. spalio 1 d. iki 2020 m. vasario 1 d. skelbia fotografijų konkursą „Frankofoniškasis Kaunas: praeities legendos, dabarties impresijos, ateities perspektyvos“, kuriame kviečiami dalyvauti aukštųjų mokyklų studentai ir vidurinių mokyklų moksleiviai.

Fotomeno parodos lydi VDU Frankofonijos šalių centrą nuo pat jo įkūrimo 2016 m. spalio 27 d. Tądien centro atidarymo proga, Prancūzijos instituto Lietuvoje iniciatyva buvo atidaryta Prancūzijos fotomenininkų darbų paroda „Efemeriški kūnai“ (Les corps éphémères). Kitais, 2017 metais įsibėgėjus Frankofonijos mėnesio renginams, lietuvių aktorius ir diplomatas, fotografas Juozas Budraitis kartu su fotomenininku Mindaugu Kavaliausku pristatė fotodarbų parodą „Paryžius Juozo Budraičio akimis“, kurią papildė J. Budraičio knygos „Mano Paryžius: slampinėjimo eskizai“ aptarimas. Parodos nuotraukose vingiavo 1979 metų Paryžiaus gatvės ir skverai, mirgėjo kavinės ir afišos… Čia pat, kitoje VDU erdvėje parodos lankytojams prieš akis vėrėsi dabartinis Paryžiaus ir Prancūzija Victor Guérin fotografijų parodos vernisaže „Revealing the Shadows: naujųjų paryžiečių portretai“. Abi parodas siejo vakarykštis ir šiandienos Paryžius, miesto virsmo ir ateities refleksijos.

Šiais, 2020 metais VDU Frankofonijos šalių centras kviečia ieškoti frankofoniškų atspindžių Mažajame Paryžiuje – Kaune, kuriame nuo seno apstu frankofoniškųjų pėdsakų.  Kauno miestas, dar prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui, garsėjo gyvybingomis prancūzų kultūros puoselėjimo tradicijomis. Daugelis prieškario ekonomistų, politikų, kultūros veikėjų ir net karininkų vykdavo semtis profesinės patirties į Prancūziją. Sovietinės okupacijos metais prancūzų kalbos mokymasis ir jos sklaida daliai Kauno intelektualų tapo svarbia politinės rezistencijos forma.

Šiais laikais menininkų vaizduotę vis dar jaudina Prancūzijoje dirbusių ir École de Paris judėjimui priklausiusių litvakų dailės paveldas, o jaunus žmones žavi impresionizmo tradicija, prancūziškos dainos ir legendomis virtę istoriniai pasakojimai apie lemtingą Napoleono susidūrimą su įžūliu kiškiu, išmušusiu imperatorių iš balno būtent Kaune.

Kaip teigia Paryžiaus Nacionalinio mokslinių tyrimų centro direktorius, komunikacijos ekspertas ir sociologas Dominique’as Woltonas, frankofonija yra svarbi tiek praeičiai, tiek dabarčiai, tiek ateičiai nes ji kuria „ryšį tarp kalbos ir vertybių“.

Kaunui ruošiantis tapti 2022 metų Europos kultūros sostine, kviečiame visus studentus ir mokinius atskleisti fotografijose frankofoniškąjį Kauno, atviro kultūroms ir naujovėms, dėmenį. Norime pakviesti dalyvauti VDU Frankofonijos šalių centro rengiamame fotografijų konkurse „Frankofoniškasis Kaunas: praeities legendos, dabarties impresijos, ateities perspektyvos“ ir naujai pažvelgti į mūsų mieste paliktus prancūzakalbių šalių kultūros pėdsakus. Informaciją apie kai kuriuos iš pėdsakų galite rasti adresu.

Na, o kitus frankofoniškuosius ženklus pastebėsite patys, gerai pasižvalgę po Kauną…

Parodos organizatorių rekomendacijos

Konkurso dalyvių maloniai prašome siųsti savo autorines fotografijas, atspindinčių praeities, dabarties ir ateities frankofoniškąjį Kauną. Vienas konkurso dalyvis gali atsiųsti ne daugiau kaip dvi autorines fotografijas. Būtina nurodyti kiekvienos fotografijos autoriaus vardą ir pavardę, pavadinimą ir datą ir autoriaus kontaktinius duomenis (mokymosi įstaigą, el. paštą, tel. numerį).

Geros kokybės skaitmenines fotografijas prašome siųsti konkurso organizatoriams šiuo elektroninio pašto adresu: aurelija.leonaviciene@vdu.lt arba giedre.pranaityte@vdu.lt

Konkursui pasibaigus ir prasidėjus 2020 metų Frankofonijos renginių mėnesiui, 2020 m. kovo 4 d. bus surengta vieša fotografijų paroda VDU daugiafunkciniame mokslo ir studijų centre, III aukšte. Adresas: V. Putvinskio g. 23, Kaunas 44212.

Parodos atidarymo metu bus paskelbti 3 nugalėtojai studentų grupėje ir 3 nugalėtojai mokinių grupėje, kuriuos išrinks specialiai sudaryta VDU Frankofonijos šalių centro atstovų ir fotografijos meno ekspertų komisija. Nugalėtojų laukia vertingi konkurso organizatorių ir rėmėjų prizai.

Maloniai kviečiame dalyvauti.