FRANKOFONIJOS MĖNUO 2023

2023-02-19

2023 metų kovo 1 dieną Kauno miesto Frankofonijos kultūrinių renginių programą atidaro VDU Frankofonijos šalių centras ir jo organizuojama nuotolinė tarptautinė mokslinė konferencija „Frankofoniškojo pasaulio kultūra ir politika“ (pranc. Culture et politique du monde francophone), kurioje daug dėmesio skiriama šių dienų frankofoniškojo pasaulio kultūros, politikos kontekstams ir paveldo tematikai. Konferencijos pranešimuose aptariama Kauno modernizmo architektūra ir jos sąsajos su Prancūzija, svarstoma apie sporto diplomatiją ir jos vaidmenį, analizuojamos kultūrinės diplomatijos transformacijos, atminties ir tapatybės problemos frankofoniškoje literatūroje, atskleidžiamos Michel Houellebecq, Négar Djavadi ir 2022 metų Nobelio literatūros premijos laureatės Annie Ernaux kūrybos paslaptys.

       Bendradarbiaudamas su Lietuvos respublikos Užsienio reikalų ministerija, Kauno m. savivaldybe, Kanados ambasados biuru Lietuvoje, Prancūzijos ambasada Lietuvoje, Rumunijos ambasada Lietuvoje, Prancūzų institutu Lietuvoje ir Frankofoniškųjų universitetų agentūra (AUF), VDU Frankofonijos šalių centras kviečia į nuotolinę kultūrinio pažinimo kelionę, kurioje bus galima sužinoti įdomiausių dalykų apie prancūzų kiną, filosofiją, teatrą, frankofoniškųjų šalių literatūrą, kultūros diplomatiją ir kt. Centro organizuojamą kultūrinių renginių programą kovo pabaigoje uždarys Kanados kino filmas „Bootlegger“ (2021, rež. Caroline Monnet), atskleidžiantis šių dienų Kanados kinematografijos temines ir stilistines paieškas, ir menininkės Loretos Roževičiūtės-Elksnės stereogramų paroda „Mažasis Princas: tikri dalykai akimis nematomi“.

Kiekvienas renginys žada daug naujų idėjų ir kviečia leistis į frankofoniškųjų šalių, jų kultūros ir politikos pažinimo kelionę. Švęskime kartu Frankofonijos įvairovę!

       Norinčius dalyvauti nuotoliniuose Frankofonijos mėnesio renginiuose kviečiame susipažinti su žemiau pateikta renginių programa ir registruotis el. pašto adresu: giedre.pranaityte@vdu.lt

 

                                               2023 METŲ FRANKOFONIJOS MĖNESIO

                                                  KULTŪRINIŲ RENGINIŲ PROGRAMA

                                              Organizuoja VDU Frankofonijos šalių centras

 

                                         Kauno Frankofonijos mėnesio renginių programos atidarymas

                                                       Tarptautinė mokslinė konferencija

                                                 „Culture et politique du monde francophone“ /

                                                 „Frankofoniškojo pasaulio kultūra ir politika“

Kovo 1 d., 10:00–16:00 val. Nuotolinis renginys per MS Teams. Būtina išankstinė registracija prieš tris dienas elektroniniu paštu: giedre.pranaityte@vdu.lt

 

Konferencijos atidarymas: 10:00–12:15 val.

VDU Frankofonijos šalių centro vadovės prof. dr. Aurelijos Leonavičienės konferencijos atidarymo kalba (10:00–10:10).

VDU Komunikacijos prorektorės doc. dr. Vilmos Bijeikienės sveikinimo kalba (10:10–10:20)

VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekanės doc. dr. Rūtos Eidukevičienės sveikinimo kalba (10:20–10:30)

Kauno miesto mero p. Visvaldo Matijošaičio sveikinimo kalba (10:30–10:40)

Frankofoniškųjų universitetų agentūros (AUF) Vidurio ir Rytų Europos šalių prezidento p. Mohamed Ketata sveikinimo kalba (10:40–10:50).

Prancūzijos ambasados Lietuvoje ambasadorės J. E. Alix Everard sveikinimo kalba (10:50–11:00)

Rumunijos ambasados Lietuvoje ambasadoriaus J. E. Cosmin George Dinescu sveikinimo kalba (11:00–11:10).

Kanados ambasados biuro Lietuvoje reikalų patikėtinio Richard Martin Nielsen sveikinimo kalba (11:10–11:20).

VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto mokslo darbuotojos dr. Emilijos Pundziūtės-Gallois pranešimas „Diplomatija ir lojalumas: kelios teorinės hipotezės, galinčios paaiškinti Rusijos diplomatų atvejį 2022-ųjų metų karo kontekste“ (11:20–11:40).

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prof. dr. Marijos Drėmaitės pranešimas „Kauno modernizmo architektūros fenomenas ir ryšiai su Prancūzija, 1919–1939 m.“ (11:40–12:00).

Diskusijos 12:00–12:15 val..

Pietų pertrauka: 12:15–13:30 val.

 

 Konferencijos sekcija (vadovė – prof. dr. Aurelija Leonavičienė):

Prancūzų instituto Lietuvoje direktoriaus p. Pascal Sliwanski pranešimas „Sporto diplomatija“ (13:30–13:50).

VDU Frankofonijos šalių centro koordinatorės dr. Giedrės Pranaitytės pranešimas „Kultūrinės diplomatijos reikšmė sudėtingoms šiuolaikinės Europos transformacijoms: ar įmanoma išvengti propagandos ir priešiškumo spąstų?“ (13:50–14:10).

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos, Pasaulio politikos mokslo grupės narės doc. dr. Ievos Gajauskaitės pranešimas „Hibridiniai karai ir hibridinės grėsmės Lietuvos – Prancūzijos strateginės partnerystės darbotvarkėje“ (14:10–14:30).

VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Užsienio kalbų, literatūros ir vertimo studijų katedros literatūrologės, profesorės dr. Ingridos Eglės Žindžiuvienės pranešimas „Atminties ir tapatybės problemos Négar Djavadiromane „Paklydusi“(Désorientale)“ (14:30–14:50).

VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Užsienio kalbų, literatūros ir vertimo studijų katedros literatūrologės dr. Ingos Litvinavičienės pranešimas „Annie Ernaux: tarp autobiografijos ir sociologijos“ (14:50–15:10).

Kauno kolegijos lektoriaus dr. Andriaus Švarplio pranešimas „Michelio Houellebecqo romanai: ar Europos paveldas gali išgelbėti Europą?“ (15:10–15:30).

Diskusija: 15:30–16:00 val.

Konferencijos uždarymas   

 

Mokslinis tarptautinės konferencijos komitetas

Komiteto pirmininkė:

Prof. dr. Aurelija Leonavičienė, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva

Komiteto nariai:

Doc. dr. Rūta Eidukevičienė, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva

Dr. Giedrė Pranaitytė, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva

Prof. dr. Christophe Traisnel, Monktono universitetas, Kanada

Dr. Sara Bédard-Goulet, Tartu universitetas, Estija

Emma Brédy, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva.

                   

                                         KITI FRANKOFONIJOS MĖNESIO RENGINIAI

 

1. Viešoji paskaita „Amžinas anarchistas ir revoliucionierius Jeanas-Lucas Godard’as

Kovo 7 d., 18 val. (trukmė – 1 val.)

Pranešėjas – VDU Menų fakulteto Teatrologijos katedros lektorius Gediminas Jankauskas.

Nuotolinis nemokamas renginys lietuvių kalba per MS Teams. Būtina išankstinė registracija prieš tris dienas elektroniniu paštu: giedre.pranaityte@vdu.lt

Organizuoja VDU Frankofonijos šalių centras.

Aprašymas: Paskaita skirta 2022 metais mus palikusiam prancūzų kino režisieriui Jeanui-Lucui Godard’ui, be kurio filmų neįmanoma įsivaizduoti šiuolaikinio pasaulio kino. Režisieriaus indėlis į pasaulio kiną yra toks didelis, kad aktualumo niekada nepraranda Henri Langlois žodžiai, kad „nuo šiol visą kino istoriją teks skirstyti į du periodus – iki Godard’o ir po jo“.

 

 2. Viešoji paskaita „Kitas šiuolaikinėje prancūzų filosofijoje“

Kovo 9 d., 18 val. (trukmė – 1 val.)

Pranešėjas – VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Filosofijos katedros doc. dr. Viktoras Bachmetjevas.

Nuotolinis nemokamas renginys lietuvių kalba per MS Teams. Būtina išankstinė registracija prieš tris dienas elektroniniu paštu: giedre.pranaityte@vdu.lt.

Organizuoja VDU Frankofonijos šalių centras.

Aprašymas: Kitybė – kito patirtis, yra viena svarbiausių šiuolaikinės visuomenės, šiuolaikinio sociumo patirčių ir viena aktualiausių problemų. Pastarojo šimtmečio prancūzų filosofija skyrė nemažai dėmesio Kito [pranc. autre ir autrui] analizei. Apie šią problematiką kalbėjo tokie skirtingi mąstytojai, kaip Emmanuelis Levinas, Jeanas Baudrillard’as, Jacque’as Derrida, Jean-Luc Nancy ir kiti. Paskaitos metu apžvelgsime skirtingas minėtų ir kitų mąstytojų prieigas prie Kito problemos.

 

3. Viešoji paskaita „Neoklasikinio prancūzų teatro tradicijų refleksija Europos teatro erdvėje: atvejo tyrimas “ 

Kovo 14 d., 18 val. (trukmė – 1 val.) ê

Pranešėjas – VDU Menų fakulteto Teatrologijos katedros lektorė dr. Vitalija Truskauskaitė.

Nuotolinis nemokamas renginys lietuvių kalba per MS Teams. Būtina išankstinė registracija prieš tris dienas elektroniniu paštu: giedre.pranaityte@vdu.lt

Organizuoja VDU Frankofonijos šalių centras.

Aprašymas: Paskaitoje pristatomi Vakarų Europos neoklasikinio teatro veiklos teoriniai ir praktiniai aspektai,  apžvelgiamos  Lietuvos modernaus ir postmodernaus teatro sąsajos su iškiliu septyniolikto amžiaus Prancūzijos teatro palikimu.

Atvejo tyrime aptriamas aktyvus Lietuvos teatro režisierių dialogas su Théâtre du Marais, Hôtel de Bourgogne, Palais Royal įtvirtintomis inovacijomis dramaturgijoje, scenografijoje, teatro vadyboje ir išskiriamos pagrindinės dialogo su šiomis inovacijomis tendencijos, apibūdinamos skirtingos Molière (Jean-Baptiste Poquelin) „Tartiufo“ pastatymų Lietuvoje kūrybinės strategijos.

 

4. Kanados kino filmo „Bootlegger“ (2021, rež. Caroline Monnet) pristatymas ir peržiūra Kauno kino centre „Romuva“.

Menininkės Loretos Roževičiūtės-Elksnės stereogramų „Mažasis princas: tikri dalykai akimis nematomi“ parodos atidarymas.

Kovo 29 d., 18 val. (renginio trukmė – 2 val.)

Filmą ir parodą pristato VDU „Užsienio kalbų ir kultūrų: Frankofonijos studijų“ bakalauro programos studentai lietuvių ir prancūzų kalbomis.

Renginį organizuoja VDU Frankofonijos šalių centras, Kanados ambasados biuras Vilniuje ir Kauno kino centras „Romuva“.

Nemokamus bilietus galima įsigyti Kauno kino centro „Romuva“ kasoje.

Kauno kino centras „Romuva“, Laisvės al. 54, Kaunas.

Aprašymas: Aktualios socialinės tematikos Kanados režisierės Caroline Monnet filmas „Bootlegger“ atskleidžia šių dienų Kanados kino temines ir stilistines paieškas. 2021 metais atidaręs 50-ąjį Naujojo kino festivalį (FNC – Festival du nouveau cinéma), filmas „Bootlegger“ sulaukė palankaus kritikų ir žiūrovų vertinimo.

Šį filmą ir profesionalios dizainerės, kūrybinių projektų sumanytojos Loretos Roževičiūtės-Elksnės ir jos kūrybinės grupės „Vėjo rožė“  stereogramų parodą „Mažasis Princas: tikri dalykai akimis nematomi“ kino centro „Romuva“ žiūrovams pristatys VDU „Užsienio kalbų ir kultūrų: Frankofonijos studijų“ bakalauro studijų programos studentai lietuvių ir prancūzų kalbomis. Jie kvies įsižiūrėti į trimačiais vaizdais menininkės Loretos Roževičiūtės-Elksnės interpretuojamą Antoine de Saint-Exupéry „Mažąjį princą“ ir pamatyti tai, kas neretai nematoma.