2024 METŲ FRANKOFONIJOS MĖNESIO KULTŪRINĖ PROGRAMA

2024-02-27

                                                               Renginius organizuoja VDU Frankofonijos šalių centras

Kiekvienais metais VDU Frankofonijos šalių centras rengia kultūrinę Frankofonijos mėnesio programą kartu su Kauno m. savivaldybe, Kanados ambasada Lietuvoje, Frankofoniškųjų universitetų agentūra (pranc. Agence universitaire de la Francophonie, AUF), Prancūzijos ambasada Lietuvoje ir kitais parneriais.

Artėjant frankofoniškajam kovo mėnesiui, Tarptautinė Frankofonijos Organizacija pasirenka Europai ir pasauliui aktualią temą. Šių metų Frankofonijos mėnesio tema – „Kurti, diegti naujoves ir imtis veiklų prancūzų kalba“. Atsižvelgęs į šią temą, VDU Frankofonijos šalių centras pristato naują programą, kurioje akcentuojamas kūrybiškumas, kultūrinė diplomatija, kultūros ir politikos sąsajos.

VDU Frankofonijos šalių centro programa prasideda kovo 4 d. kasmetine tarptautine moksline konferencija „Frankofoniškojo pasaulio kultūra ir politika“, kurioje daug dėmesio skiriama šių dienų frankofoniškojo pasaulio kultūros ir politikos kontekstams ir visą Frankofoniją vienijančiai prancūzų kalbai.

 

                                                            Tarptautinė mokslinė konferencija

               „Culture et politique du monde francophone“ / „Frankofoniškojo pasaulio kultūra ir politika“

Kovo 4 d., 9:30–18:00 val.

Nuotolinis renginys prancūzų ir lietuvių kalbomis per MS Teams. Būtina išankstinė registracija prieš tris dienas elektroniniu paštu: giedre.pranaityte@vdu.lt

Konferencijos atidarymas: 9:30–11:50 val.

VDU Frankofonijos šalių centro vadovės prof. dr. Aurelijos Leonavičienės konferencijos atidarymo kalba (9:30–9:40).

VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekanės doc. dr. Rūtos Eidukevičienės sveikinimo kalba (9:40–9:50)

Kauno miesto mero p. Visvaldo Matijošaičio sveikinimo kalba (9:50–9:55)

Frankofoniškųjų universitetų agentūros (AUF) Vidurio ir Rytų Europos šalių prezidento p. Mohamed Ketata sveikinimo kalba (9:55–10:05).

Prancūzijos ambasados Lietuvoje ambasadorės J. E. Alix Everard sveikinimo kalba (10:05–10:15)

Kanados ambasados Lietuvoje ambasadorės J. E. Jeanette Sautner sveikinimo kalba (10:15–10:25).

Rumunijos Vakarų Timišoaros universiteto doc. dr. Ramonos Malitos plenarinis pranešimas „Marthe’os Bibesco europietiška dvasia ir Rytų Europos šaknys“ (10:25–10:55, prancūzų kalba)

Ukrainos Valstybinės civilinės inžinerijos ir architektūros akademijos profesorės dr. Innos Yakovlevos pranešimas „Specializuota prancūzų kalba“ (10:55–11:15, prancūzų kalba).

VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto mokslo darbuotojos dr. Emilijos Pundziūtės-Gallois pranešimas „Diasporų diplomatija“ (11:15–11:35, prancūzų kalba).

Diskusijos 11:35–11:50 val.

Pietų pertrauka: 11:50–13:30 val.

 

 I konferencijos sekcija (vadovė – dr. Giedrė Pranaitytė)

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto literatūrologės, kritikės dr. Jūratės Čerškutės plenarinis pranešimas „Drybsai tokiu metu, kai daroma istorija? Ričardo Gavelio proza tarp politikos, kultūros ir istorijos“ (13:30–14:00, lietuvių kalba).

Rumunijos Dunarea de Jos Galati universiteto prof. habil. dr. Alinos Ganea pranešimas „Inicijuoti pokyčius. Frankofoniškojo pasaulio prisidėjimas prie aplinkosaugos kultūros“ (14:00–14:20, prancūzų kalba)

Paryžiaus ir Nantero universiteto istorijos tyrėjo p. Julien Gueslin pranešimas „Geriau vienai kitą pažinti ir suprasti: frankofonijos vaidmuo vykstant Prancūzijos ir Lietuvos informacijos mainams (1920-1940)“ (14 :20–14:40, prancūzų kalba)

VDU doktorantės Khaoula Oubi pranešimas „Dabartiniai Maroko ir Prancūzijos ryšiai“ (14:40–15:00, prancūzų kalba

Rumunijos Vakarų Timišoaros universiteto magistrantės Iasmina-Petronela Linta-Balan pranešimas Marthe’os Bibesco „Žalioji papūga. Chronotopinės analizės pasiūlymai“ (15:00–15:20, prancūzų kalba)

Diskusija: 15:20–15:30 val.

Kavos pertrauka: 15:30–16:00 val.

 

II konferencijos sekcija (vadovė – prof. dr. Aurelija Leonavičienė)

Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Andžej Pukšto pranešimas „Geopolitikas iš Maisons-Laffitte. Dar kartą apie Jurgį Giedraitį“ (16:00–16:20, lietuvių kalba)

Lietuvos Respubikos Seimo nario, prof. dr. Valdo Rakučio pranešimas „Politiniai ir kultūriniai Lietuvos ir Prancūzijos ryšiai XVII–XVIII amžiuje“ (16:20–16:40, lietuvių kalba)

Vytauto Didžiojo universiteto dr. Ievos Karpavičiūtės pranešimas „Prancūzijos strateginiai interesai ir šiandienos iššūkiai Europos saugumui“ (16:40–17:00, lietuvių kalba)

Vytauto Didžiojo universiteto Frankofonijos šalių centro koordinatorės dr. Giedrės Pranaitytės pranešimas „Moralinių tarptautinės politikos pagrindų erozija naujoje karų epochoje“ (17:00–17:20, lietuvių kalba)

Kauno kolegijos lektoriaus dr. Andriaus Švarplio pranešimas „Besikeičianti politinė paradigma: iš nacionalinės – į globalistinį režimą (naujausios tendencijos)“ (17:20–17:40, lietuvių kalba)

Diskusija: 17:40–17:50 val.

Konferencijos uždarymas    

 

Mokslinis konferencijos komitetas

Komiteto pirmininkė:

Prof. dr. Aurelija Leonavičienė, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva

Komiteto nariai:

Doc. dr. Rūta Eidukevičienė, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva

Dr. Giedrė Pranaitytė, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva

Dr. Emilija Pundziūtė-Gallois, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva

Prof. dr. Christophe Traisnel, Monktono universitetas, Kanada

Prof. dr. Alina Ganea, « Dunărea de Jos » de Galaţi universitetas, Rumunija

Doc dr. Ramona Malita, Vakarų Timišoaros universitetas, Rumunija

Prof. dr. Inna Yakovleva, Valstybinė civilinės inžinerijos ir architektūros akademija, Ukraina

Doc. dr. Oksana Zinkevych, Valstybinė civilinės inžinerijos ir architektūros akademija, Ukraina

                                 

                                                      KITI FRANKOFONIJOS MĖNESIO RENGINIAI

 

 1. Viešoji paskaita „Eksperimentinė prancūzų (ir ne tik) poezija, kaip įkvėpimo šaltinis“

Kovo 7 d., ketvirtadienį, 18 val. (trukmė – 1 val.)

Pranešėja – Vilniaus universiteto kūrybinio rašymo dėstytoja, semiotikė ir šiuolaikinės visuomenės tyrėja dr. Rūta Latinytė.

Nuotolinis nemokamas renginys lietuvių kalba per MS Teams. Būtina išankstinė registracija prieš tris dienas elektroniniu paštu: giedre.pranaityte@vdu.lt.

Organizuoja VDU Frankofonijos šalių centras.

Poezija – daugiaprasmė žodinės kūrybos forma, kuriai būdinga ne tik literatūrinio subjekto saviraiška, bet ir pasakojimas apie žmogų supantį vidinį ir išorinį pasaulį. Skaityti ir domėtis poezija, taip pat ir ją kurti gali būti ne tik intelektinis malonumas, bet ir kūrybiškumą lavinanti veikla. Juk tai – itin gausus ir turtingas įkvėpimo šaltinis. Būtent apie kūrybos ir pasaulio suvokimo ribas plečiančią poeziją prancūzų XX a. literatūroje bus kalbama viešojoje paskaitoje. Įvairių eksperimentinių eilių pavyzdžiai (Raymond Queneau, Tristan Tzara, Stéphane Mallarmé, Joan Miro ir kitų kūryboje) gali tapti nuostabiais kūrybiškumo pratimais kiekvienam iš mūsų.

 

2. Viešoji paskaita „Režisieriaus Xavier Dolano kūryba Kanados kino kontekste“

Kovo 20 d., trečiadienį, 18 val. (trukmė – 1 val.)

Pranešėjas – VDU Menų fakulteto Teatrologijos katedros lektorius Gediminas Jankauskas.

Nuotolinis nemokamas renginys lietuvių kalba per MS Teams. Būtina išankstinė registracija prieš tris dienas elektroniniu paštu: giedre.pranaityte@vdu.lt

Organizuoja VDU Frankofonijos šalių centras.

Trisdešimt ketverių metų Kanados kino režisierius, aktorius, scenaristas ir kostiumų dizaineris XAVIER DOLANAS (g. 1989 m.) dažnai tituluojamas jaunu genijumi, vunderkindu, kultiniu režisieriumi, vienu ryškiausiu pasaulio kino atstovu. Už savo kūrybą jis įvertintas daugybe apdovanojimų ne tik frankofoniškose šalyse. Į pasaulio kiną jis įsiveržė tarsi viesulas pirmuoju filmu „Aš nužudžiau savo motiną“ (2009) Tada jam buvo vos devyniolika. Tai skaudi istorija apie nesusikalbėjimą ir dvasinį šaltį, kaustantį du artimiausius žmones. Xavier Dolano kūryba paskaitoje pristatoma bendrame Kanados kino kontekste.

 

3. Kanados kino filmo „Respire“ (2022, rež. Onur Karaman) pristatymas ir peržiūra Kauno kino centre „Romuva“.

Kovo 28 d., ketvirtadienį, 18 val. (renginio trukmė – 2 val.)

Filmą ir parodą pristato VDU „Užsienio kalbų ir kultūrų: Frankofonijos studijų“ bakalauro programos studentai lietuvių ir prancūzų kalbomis.

Renginį organizuoja VDU Frankofonijos šalių centras, Kanados ambasada Lietuvoje ir Kauno kino centras „Romuva“.

Nemokamus bilietus galima įsigyti Kauno kino centro „Romuva“ kasoje.

Kauno kino centras „Romuva“, Laisvės al. 54, Kaunas.