Prasideda išskirtinis frankofoniškojo kovo mėnuo!

2020-03-02

Kaip kiekvieną pavasarį, 2020-ieji vėl dovanoja turiningą frankofoniškojo kovo mėnesio renginių programą. Šiais metais VDU Frankofonijos šalių centro kultūriniai renginiai prasideda nešdami didelę naujieną: centro iniciatyva, nuo šių metų pradžios Vytauto Didžiojo universitetas tapo Frankofoniškųjų universitetų agentūros (pranc. Agence universitaire de la Francophonie, AUF) nariu. Apie tai prieš kelias dienas paskelbė AUF Valdymo taryba, patvirtinusi VDU narystę 2019 metų gruodžio 6 dienos nutarime. „Ši narystė Vytauto Didžiojo universitetui ir taip pat Frankofonijos šalių centrui atveria naujas bendradarbiavimo galimybes su frankofoniškaisiais viso pasaulio universitetais, suteikia daug galimybių dalyvauti perspektyviuose įvairių sričių mokslo projektuose ir moksliniuose mainuose. Būdami AUF nariu galėsime imtis prasmingų tarptautinių veiklų su prancūziškai kalbančiu pasauliu: ne tik atlikti mokslinius tyrimus, bet ir plėsti universitete studijas prancūzų kalba, dalyvauti kultūrinių mainų programose ir kitose universitetui svarbiose frankofoniškose veiklose.“ – teigia centro vadovė prof. dr. Aurelija Leonavičienė.

Šių metų Frankofonijos mėnuo kviečia prisiminti Tarptautinės Frankofonijos Organizacijos (pranc. OIF – Organisation internationale de la francophonie), vienijančios 88 valstybes ir virš 300 milijonų frankofonų 5 žemynuose, 50-ies metų sukaktį ir šios organizacijos puoselėjamą kultūrų įvairovės darną.

Stengdamasis įprasminti frankofoniškojo pasaulio idėjas ir susieti jas su Lietuvos frankofoniškąja patirtimi ir dabartimi, VDU Frankofonijos šalių centras kviečia į turiningą kultūrinių renginių programą. Ji prasidės kovo 4 d., 17 val. studentų ir moksleivių fotografijų parodos „Frankofoniškasis Kaunas: praeities legendos, dabarties impresijos, ateities perspektyvos” atidarymu ir fotografijų konkurso laureatų skelbimu (V. Putvinskio g. 23, III aukšto meno galerijoje). Fotografijų konkurse dalyvavę Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai ir bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviai, tarsi detektyvai, ieškojo Kaune paliktų frankofoniškųjų pėdsakų, vedančių į dabartį ir žadančių kultūrinius tiltus su prancūziškai kalbančiu pasauliu. Paskyrę nemažai laiko kultūriniam miesto pažinimui, studentai ir moksleiviai rado kuo įvairiausių meninės fotografijos formų išsakyti savo mintis ir patirtus įspūdžius. Kokiomis formomis į mus prabyla frankofoniškasis Kaunas, lankytojai pamatys parodos atidarymo dieną. Fotografijų konkurso nugalėtojus sveikins fotografai-ekspertai, VDU Frankofonijos šalių centro nariai ir „Vieno prancūzo sandėliukas“.

Įkvėpta fotografijų parodos „Frankofoniškasis Kaunas: praeities legendos, dabarties impresijos, ateities perspektyvos” idėjos, Kauno miesto savivaldybė paskelbė nuo vasario 20 d. iki kovo 20 d. konkursą socialiniuose tinkluose #FrankofoniškasKaunas. Visi kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami fotografuoti ir atskleisti, kaip jie supranta ir jaučia frankofoniškąjį Kauną. Daugiausiai reakcijų sulaukusios nuotraukos autoriui bus padovanota septynių prancūziškų sūrių degustacinė vakarienė dviem degustacijų bare „Vieno prancūzo sandėliukas“. Nugalėtojas bus paskelbtas kovo 30 d.

Kovo 5 d., 18 val. VDU Frankofononijos šalių centras, kaip ir kiekvienais metais, kviečia į prasmingą kelionę prancūzų kino labirintais. Bendradarbiaudamas su Prancūzų institutu Lietuvoje ir Kauno kino centru „Romuva“, Frankofonijos šalių centras šiais metais žiūrovams pristatys naujausią prancūzų režisieriaus Louis-Julien Petit filmą „Nematomos“ (Les invisibles, 2018). Šis filmas, pasakojantis apie visuomenės paribyje atsidūrusias moteris ir daug kitų aktualių socialinių problemų, šiais metais buvo pasirinktas kaip prancūziškų filmų festivalio „Žiemos ekranai“ atidarymo Vilniuje filmas. Kuo išsiskiria „Nematomos“ prancūzų kinematografijoje ir apie ką kalbėjo neseniai Lietuvoje viešėjusi pagrindinė filmo aktorė Déborah Lukumuena, prieš seansą pasakos VDU Frankofonijos šalių kalbos ir kultūros bakalauro studijų programos studentai. Filmas bus rodomas laikinojoje Kauno kino centro „Romuva“ salėje, Kęstučio g. 62 (kvietimus nemokamai platina „Romuvos“ kasa).

Kovo 12 d., 17:30 val. kviečiame į Vytauto Didžiojo universiteto garbės profesorės, dr. Viktorijos Skrupskelytės paskaitą „Oskaro Milašiaus vertimai į lietuvių kalbą“. Paskaita vyks VDU Daugiafunkciniame centre, V. Putvinskio g. 23, 102 auditorijoje.

Frankofoniškojo kovo mėnesio renginius pratęs Tarptautinės Frankofonijos Organizacijos 50-mečio sukakčiai skirta tarptautinė konferencija „Frankofonija šiuolaikiniame pasaulyje: nuo praeities tradicijų iki dabarties pokyčių”, kuri vyks kovo 19 d., 10–16:30 val. Konferencijoje pranešimus skaitys Kanados ambasados reikalų patikėtinis p. Richard Martin-Nielsen, prof. André Magord (Université de Poitiers, Prancūzija), dr. Ariane Le Moing (Université de Poitiers, Prancūzija), VDU prof. Gintautas Mažeikis, MRU prof. Egidijus Motieka, VDU prof. Kristina Juraitė, doc. Sima Rakutienė ir kt. pranešėjai. Konferencijoje bus nagrinėjamas prancūzų kalbos vaidmuo šiuolaikinėje diplomatijoje, prancūzų kalbos geolingvistinis paplitimas ir svarba įvairiose pasaulio vietose, frankofonijos vaidmuo kultūrinio pliuralizmo kontekste ir daug kitų klausimų. Renginys vyks VDU Mažojoje salėje, S. Daukanto g., 28 (pranešimai bus verčiami į lietuvių ir prancūzų kalbą).

Kovo 26 d., 17:30 val. renginys vėl kvies sugrįžti į literatūros pasaulį ir svarstyti apie kitokį, laikmečio padiktuotą literatūros kūrinių aktualizavimą. Renginyje „Ar Žemė vis dar žmonių planeta?“ prof. dr. Aurelija Leonavičienė ir dr. Jurgita Macijauskaitė-Bonda kitaip pažvelgs į Antoine de Saint-Exupéry kūrybą, siedamos ją su ekologijos, žmogaus ir aplinkos tematika, mitopoetine kūrinių interpretacija. A. de Saint-Exupéry kūrinių ištraukas skaitys Kauno nacionalinio dramos teatro aktorė Ugnė Žirgulė. Renginio metu taip pat bus atidaryta 120-osioms A. de Saint-Exupéry gimimo metinėms skirta Frankofonijos šalių centro ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje organizuota knygų, atvežtų iš parodos Atėnuose, ekspozicija Mažojo Princo vertimai į visas pasaulio kalbas”. Taip pat bus pristatyta menininkės Loretos Roževičiūtės-Elksnės streogramų paroda “Mažasis Princas”. Renginys vyks V. Putvinskio g. 23, 310 auditorijoje ir VDU III aukšto meno galerijoje.

VDU Frankofonijos šalių centras maloniai kviečia dalyvauti šių metų Frankofonijos mėnesio renginiuose.

Viso kovo mėnesio renginių programą rasite prisegtame faile ir Kauno miesto savivaldybės interneto puslapyje:  http://www.kaunas.lt/renginiai/frankofonijos-menuo-kaune/